Назад / /
Ксантоцерас: посадка і догляд фото-0

Ксантоцерас: посадка і догляд

Ксантоцерас або горіх чекалкін – це листопадне декоративна рослина, сімейства сапіндових. Культуру вирощують у формі дерева або чагарнику, вона цінується не тільки за красу, а й корисні властивості плодів, на вигляд нагадують волоський горіх.

Ксантоцерас: посадка і догляд

Батьківщиною рослини є північні і східні регіони Китаю, Кореї, Монголії. Воно не вимогливо до кліматичних умов, виконати посадку і догляд за Чекалкіним горіхом зможуть навіть новачки-садівники.

Як виглядає ксантоцерас

В залежності від регіону вирощування ксантоцерас утворює компактне дерево або чагарник, висотою не більше 3 метрів. Культура є довгожителем, росте і плодоносить на одному місці до 200 років.

В процесі росту численні пагони формують пірамідальну крону. На гілках утворюються ажурні листя з зубчастими краями і глянсовою поверхнею, довжиною до 5 см. Зовні, вони нагадують листя горобини, тому рослина також називають ксантоцерас рябінолістний. Восени забарвлення листя змінюється з темно-зеленою на жовту.

В період цвітіння формуються кистеобразное суцвіття довжиною до 25 см. У них розпускаються численні бутони, вони характеризуються:

 • зіркоподібній формою;
 • розміром до 4 см в діаметрі;
 • білим забарвленням пелюсток;
 • жовтою серединкою;
 • насиченим, приємним ароматом.

Квіти двостатеві, після запилення забарвлення бунтів в центрі стає бордово-червоною.

Ксантоцерас: посадка і догляд

Період цвітіння тривалий, від трьох тижнів, припадає на травень. При гарному догляді, цвітіння настає на другий рік після посадки в саду.

Після закінчення цвітіння формуються плоди, вони мають:

 • округлу форму;
 • зелене забарвлення в період формування;
 • темно-коричневий колір при повному дозріванні.

Під шкіркою плоду знаходиться від 5 і більше їстівних насіння темно-коричневого кольору.

Корисні властивості плодів ксантоцераса

У м'якоті плодів міститься висока концентрація жирних кислот, мікро- і макроелементів, ефірних масел, клітковина. При прийомі в їжу виявляється позитивна дія на травну систему, відбувається очищення кишечника. Крім цього встановлено, що регулярне вживання насіння в їжу сприяє:

 • заспокоєнню нервової системи;
 • підвищення рівня гемоглобіну;
 • підвищення еластичності стінок судин;
 • захист організму від бактерій і вірусів.

Головним протипоказанням є надмірне вживання. Для дорослих рекомендована доза становить 100 грам продукту протягом доби.

Ксантоцерас: посадка і догляд

Горіхи приймають в їжу в сирому, смаженому, вареному вигляді. Їх можна висушувати, перемелювати в борошно і додавати в їжу.

Їстівними є квіти і лиття. Перші додають в варення, а листя в салати.

Ксантоцерас: посадка і догляд

Вибір місця

Посадка саджанця чекалкін горіха виконується навесні (після того як мине загроза поворотних заморозків) або восени (до 1,5 місяця до похолодання).

Рослина є солнцелюбівие, посадка ксантоцерас проводиться на добре освітлену ділянку, захищений від північного вітру.

Відповідний грунт – це легкий суглинок з високим вмістом поживних речовин нейтральній кислотності. У важку грунт попередньо додають пісок, якщо необхідно знизити кислотність, то вносять деревну золу або виконують вапнування. Виснажений грунт необхідно збагатити:

 • перегноєм;
 • мінеральними комплексами;
 • компостом;
 • торфом.

Вибравши місце і підготувавши ділянку, виконується посадка чекалкін горіха.

Ксантоцерас можна виростити з насіння, при цьому фахівці рекомендують купувати посадковий матеріал у спеціалізованих магазинах. Для пророщування:

 • насіння замочують в теплій воді;
 • надрізають шкірку в місці появи паростка;
 • замочують насіння в стимуляторе зростання;
 • поміщають для пророщування у вологий субстрат.
Ксантоцерас: посадка і догляд

Влітку саджанці вирощують в ємностях на відритому повітрі, пересадку в відритий грунт виконують на початку осені.

Полив

Рослині необхідний оптимальний режим поливу: без застою вологи і пересихання грунту. Для створення найкращих умов для зростання використовують мульчування.

Підживлення

Протягом вегетаційного періоду необхідно вносити комплектні мінеральні добрива, які містять фосфор і магній. Їх розводять у воді і застосовують після поливу.

Обрізка

Рослина добре відгукується на обрізку. формують крону на 3-4 рік після посадки на постійне місце, скорочуючи старі пагони на третину. Процедуру виконують поранень навесні до початку сокоруху.

Зимівля

Рослина має високу морозостійкість. На короткий час витримує морози до -34 градусів, зимує у відкритому грунті при -20 градусах. Стійкість культури до морозів зростає в міру зростання.

Ксантоцерас: посадка і догляд

Застосування в ландшафтному дизайні

Ксантоцерас ефектно виглядає в саду, здатний перетворити кожен куточок присадибної території. Його використовують в одиночних і групових посадках, спільно з вейгелой, бузком, як фон при вирощуванні тюльпанів, крокусів, нарцисів. Суцвіття тривалий час зберігають свіжість і аромат після зрізу.

Топ 10 продажів 2024

Купують зараз

Ви успішно підписалися!

Код на знижку