Назад / /
Фундук: посадка і догляд, популярні сорти фото-0

Фундук: посадка і догляд, популярні сорти

Чагарник невибагливий, після вкорінення, практично не потребує уваги з боку людини, при цьому щороку дає високий урожай смачних і корисних плодів.

Фундук: посадка і догляд, популярні сорти

Опис культури

Фундук вирощують в формі дерева або чагарнику. Рослина відносять в роду Ліщина, сімейства Березові. Лісовий фундук росте повсюдно на території країн Середземномор'я. Рослина відрізняється раннім цвітінням, спочатку або в середині квітня. Плоди формуються в плюсках по кілька штук і дозрівають восени.

Плодові бруньки закладаються щороку, що забезпечує стабільну врожайність. Максимальний урожай приносять 10-річні рослини. Життєвий цикл культури сягає 40 років.

Саджанці фундука швидко і безболісно пристосовуються до навколишніх умов, без наслідків для врожаю переносять незначну тінь. Доросла рослина невимоглива в догляді, виглядає декоративно:

 • ранньої веною, коли на інших рослини тільки набухають бруньки, на пагонах фундука утворюються довгі сережки, їх пилок є цінним продуктом для бджіл;
 • влітку гілки прикрашають широке листя насиченого зеленого кольору;
 • восени на пагонах з'являються горішки, зібрані в суцвіттях по кілька штук.

Розмножується ліщина насінням, відводками, прикореневій порослю. При вегетативному способі, плодова зрілість настає на 3-4 рік вирощування.

Фундук: посадка і догляд, популярні сорти

Ядра фундука містять до 70% натурального масла, до 20% білка, вітаміни і мікро- і макроелементи. У домашніх умовах вони зберігаються без втрати корисних властивостей протягом року.

Вирощування фундука: особливості

В період цвітіння культура формує суцвіття чоловічого і жіночого типу. Особливість полягає в тому, що чоловічі квіти в формі сережок розпускаються раніше жіночих. Тому для продуктивного запилення, на присадибній ділянці висаджують кілька сортів з різними періодами цвітіння. Запилення відбувається перехресно (за допомогою вітру) та за допомогою комах.

Популярні сорти фундука

Для вирощування на дачах і аграрних підприємствах селекціонерами створені морозостійкі і врожайні сорти, що витримують морози до -50 градусів і дають до 10 кг плодів.

Галле

Гібрид створений німецькими селекціонерами, завдяки високій врожайності сорт вирощують в саду і в комерційних цілях. За умови правильної агротехніки, висота рослини досягає 6 метрів, плоди характеризуються:

 • конічною формою;
 • кремовою забарвленням ядра;
 • солодким смаком.

Дозріває фундук в вересні, врожайність досягає 10 кг. Відповідний сорт для запилення – Косфорд і інші з аналогічним періодом цвітіння.

Фундук: посадка і догляд, популярні сорти

Королівський

Даний гібрид раннього терміну дозрівання набув широкого поширення в Європі і сьогодні доступний для садівників України. Горіхи дозрівають початку вересня, вони формуються по 3-5 штук. Шкаралупа легко розламується, ядра повністю заповнюють внутрішній простір. Плоди цінуються на мигдальний смак і солодкість.

Варшавський

Гібрид створений польським селекціонерами, цінується за декоративність і високі дегустаційні якості. Листя чагарнику змінюють забарвлення протягом сезону: навесні вони з червонуватим відтінком, влітку – зелені, восени – жовто-червоні.

Плоди дозрівають в кінці вересня. Вони мають округлу форму і коричнево-червону шкірку, м'якоть щільна, солодка. Відповідний запильник – сорт Галле.

Трапезундської

Сорт підходить для промислового вирощування, дає щорічний високий урожай. Рослина високоросла, плоди також відрізняються великими розмірами. Ядра білі, смачні. Для запилення використовують сорти Галле, Косфорд.

Косфорд

Сорт є результатом роботи англійських селекціонерів. Чагарник досягає висоти 5 метрів, пагони густо покриваються листям. Плоди формуються в обгортках з 5 штук, мають подовжену форму, жовто-коричневу шкаралупу. Ядро кремового кольору. Для запилення підходять сорти Галле, Ламберта.

Вирощування і догляд за фундуком

Для вирощування культури підходить сонячний ділянку з родючим грунтом, в міру зволожений. Найкраща грунт з нейтральною кислотністю.

Фундук: посадка і догляд, популярні сорти

Посадка фундука

Посадку виконують як навесні так і восени, для цього:

 • готуючит посадкову лунку розміром 60 * 50 см;
 • на дні створюють дренажний шар;
 • на третину засипають яму поживною сумішшю, що складається з грунту, суперфосфату, торфу;
 • кореневу систему саджанця рівномірно розподіляють в лунці і акуратно засипають землею;
 • навколо стовбура створюють поглиблення, щоб при поливі вода не розтікалася;
 • виконують полив і мульчують поверхню.

Поки рослина не приживається, потрібно регулярне зрошення, при цьому використовують 2-3 вітру води. Рослина формує верхню кореневу систему, що враховують при видаленні бур'янів. Перед морозами стовбур саджанців високо підгортають землею або торфом, доросла рослина не потребує захисту.

Чагарник формує розкидисту крону, тому відстань між культурами має бути до 5 метрів, а ширина міжрядь – 6 метрів.

Догляд за фундуком

Для повноцінного росту і плодоношення, дорослому рослині потрібно пухкий грунт, що не забита бур'янами, тому періодично потрібно прополка на глибину до 10 см, щоб не пошкодити коріння. Використання мульчування дозволить зберегти вологу і рихлість поверхні.

Полив виконують два рази на місяць, при наявності рясних опадів, зрошення скорочують. Наявність поливу значно збільшує врожайність.

Підживлення вносять на другий рік вирощування. Для цього використовують органіку або мінеральні комплекси, в період формування плодів. Якщо грунт сильно виснажена, рекомендується використовувати азотні добрива ранньою весною.

Фундук: посадка і догляд, популярні сорти

Фундук представляє інтерес для комах-шкідників: довгоносика і жука вусаня. Для боротьби з ними необхідно прибирати опале листя, рихлити поверхню, виконувати профілактичну обробку.

Фундук цінується не тільки за смачні і корисні плоди. Чагарник ефективно закріплює грунт на схилах, протистоїть зсувів.

На присадибній ділянці він виконують і декоративну роль: добре виглядає в одиночній посадці посеред газону, його використовують для створення живоплоту, висаджують по периметру ділянки.

Топ 10 продажів 2024

Купують зараз

Ви успішно підписалися!

Код на знижку